האאורד קוסל

עמותת הספורט על-שם הווארד קוסל הינה ארגון ספורט מוביל

ובעל מוניטין בישראל בתחומי החינוך הגופני, תרבות הפנאי וקידום הבריאות.

העמותה נקראת על-שם "הווארד קוסל", שהיה גדול שדרני הספורט בשנות ה- 70 בארה"ב.

העמותה פועלת ללא כוונת רווח, והיא מייסודה של האוניברסיטה העברית בירושלים, שמטרתה להפעיל ולנהל את מתקני הספורט של האוניברסיטה העברית בקמפוסים שלה.

העמותה מציעה שירותים בתחומי פעולותיה עבור קהילת האוניברסיטה, כולל סטודנטים, סגל, בוגריי אוניברסיטה ובני משפחותיהם,

וכן עבור הציבור הרחב, בהתאם לתנאים ולאפשרויות, מפתחת ומפיצה רעיון עיסוק וגילוי עניין בספורט חובבני בענפי ספורט שונים,

מפתחת רמת פעילות ספורט נאותה בענפי ספורט שונים, הן במסגרת חברתית, והן במסגרת עיסוק ספורט,

נופש ובתחומים השונים של תרבות הפנאי וקידום הבריאות, וכן משמשת כגוף הספורט הייצוגי של האוניברסיטה העברית.

העמותה מנוהלת על-ידי מוסדות, שבהרכבם נציגים ממונים על-ידי האוניברסיטה העברית מקרב הסגל האקדמי והמינהלי של האוניברסיטה ונציגי ציבור מתחומי הכלכלה, מינהל וספורט.

 

 

גב' דניאלה מוחריק

 

תורמת אגף אד"ם לרפואת ספורט ולקידום הבריאות

ו"מתחם דניאלה" לאימון פונקציונלי

לזכר הוריה אירנה ומיכאל מוחריק

 

תולדות משפחת מוחריק

אירנה לבית וילדה נולדה בברלין, למדה חינוך גופני כהכנה לקראת עלייתה לארץ ישראל, כדי ללמוד מקצוע אשר ישרת את המדינה שבדרך, ובכך הייתה לאחת מחלוצות המקצוע בארץ.

בשנת 1934 עלתה ארצה בגפה ובשנת 1936 נישאה למיכאל. ערב מלחמת העולם השנייה, הצליחה אירנה לשכנע את הוריה לעלות ארצה ובכך הצילה את חייהם.

מיכאל מוחריק נולד בשנת 1905 באודסה, רוסיה. בשנת 1912 הגיע לישראל עם אמו, שהייתה נצר ליעקב פרידלנדר ז"ל ממייסדי רחובות; חקלאי, תעשיין ונדבן שנפטר בטרם הצליח לממש את שאיפתו לעלות ארצה עם בני משפחתו.

מיכאל הצעיר למד בגימנסיה הרצליה. היה מהנדס בחברת "אלקטרה" ויועץ מומחה בשוק הפרטי. נגן נלהב בתזמורת חובבים, בשעות הפנאי אספן בולים וחובב עבודת כפיים בעיקר בביתו.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נולדה לזוג ביתם דניאלה. באותה שנה התגייס מיכאל לכוחות הבריגדה היהודית.

בשנת 1949 עברה משפחת מוחריק לביתה בשיכון הקצינים הארץ ישראליים בצפון תל אביב. חדר ההתעמלות שבנה מיכאל שירת לא מעט מילדי צפון בת אביב ובחלוף השנים גם את המתעמלים הבוגרים. אירנה שילבה בין עבודתה בתחום החינוך גופני לבין אהבה לארץ והרבתה לטייל בה.

מיכאל נפטר בשנת 1973 ביותו בן 67. אירנה האריכה ימים ונפטרה בגיל 99, בשנותיה האחרונות סעדה אותה ביתה דניאלה במסירות אין קץ.

דניאלה שירתה בצה"ל במסגרת הנח"ל. עם שחרורה בחרה להמשיך את דרכה המקצועית של אימה ולמדה חינוך גופני בסמינר הקיבוצים ובמכון וינגיט. דניאלה עסקה בהוראה בבתי ספר עד ליציאתה לגמלאות. דניאלה מרבה לעסוק בספורט, לטייל בשבילי הארץ ובעולם. חובבת תיאטרון, ומוסיקה ואמנות.

לאחר פטירת הוריה החליטה דניאלה להנציח את שמם וזכרם. כחלק מההנצחה הקימה קרן מלגות לתלמידי גנטיקה בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטה העברית, ובכך היא ממשיכה את פועלם של הוריה מבוני ארץ ישראל ואוהביה.

דניאלה מוחריק היא עמיתת כבוד של האוניברסיטה העברית. אות ההוקרה הוענק לה בשנת 2016 על תרומתה  הנדיבה לאוניברסיטה העברית, אשר הונצחה ביוני 2014 בקיר החיים שממוקם בהר- הצופים.

דניאלה יזמה והעמידה  את התרומה להקמת אגף אד"ם לרפואת ספורט וקידום הבריאות  בקמפוס ע"ש אדמונד י. ספרא בגבעת רם בירושלים.  הנחת אבן הפינה לאגף התקיימה ב- 16 בינואר 2014 . האגף נחנך ב- 23 באוקטובר 2017. בהשלמה לאגף זה, דניאלה תרמה את "מתחם דניאלה" לאימון פונקציונלי לגמישות ומתיחות, אשר הינו מתחם ייחודי ואשר מציג תפיסת חדשנית בתחום פיתוח הכושר הגופני. מתחמים אלו נחנכו בטכסים רבי משתתפים בהשתתפות פרופ' אשר כהן נשיא האוניברסיטה העברית, גב' בילי שפירא סגן הנשיא ומנכ"ל האוניברסיטה, מר יוסי גל, סגן נשיא האוניברסיטה, מר יעקב (קוקי) אדרי יו"ר עמותת קוסל וד"ר קותי מרידן מנכ"ל קוסל.